B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Záhrobní psychohry – Kde chcete být pohřbeni?

Tištěná verze magazínu Funeral Quartal, konkrétně v číslech 3-4/2010, 1 a 2/2011, své čtenáře seznámila s psychologickým pojednáním Petra Bakaláře, které autor nazval „Záhrobní psychohry“. Jeho součástí jsou mimo jiné i hry, testy a úkoly, které jinak velmi vážné téma lidské smrti a odchodu z pozemského světa činí zábavným a zajímavým.

O „záhrobních psychohrách“ autor říká: Není v nich vítěz. Většina z nich má diskusní charakter. Nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se. Některé hry jsou spíše solitérní, jiné určené pro skupinové hraní. Několik jich pak je outdoorových (náměty pro různé happeningy apod.). Jsou i takové, které mají didaktický potenciál. Ať již hry hrajeme sami se sebou, nebo ve skupině, důležité je, že po nás něco chtějí. Hry usnadní vzájemné hlubší poznání členů hráčského kolektivu, navodí příznivou atmosféru pro netriviální komunikaci. Mají stimulovat hráče k vytváření vlastních, nových her s podobným zaměřením či cílem.

Ve 3. letošním čísle magazínu Funeral Quartal, které vyjde 27. září, redakce nabídne čtenářům pasáž knihy, kterou autor Petr Bakalář nazval HROBY.

Místo, kde by chtěl být člověk pohřben…

Takové místo může mít značnou vypovídací hodnotu. Podívejme se na pět příkladů:

1. Hrdina novely Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále mluví o tom, kde a jak by chtěl být pochován: A já jsem s chutí vykládal o svém hrobě [...], že chci být pochován na tom hřbitově na vršíčku, že chci být pochován tak, jako na hřbetu toho hřbitova, že si přeju, aby moje rakev na té dělící se za čas rozlomila, aby to, co ze mne zbylo, aby deštěm stékalo na dvě světové strany, aby voda část ze mne plavila do potůčků do Čech, a druhá část na druhou stranu přes ostnaté dráty hranic potůčky do Dunaje, že tady si přeji být světoobčanem i po smrti, abych Vltavou se dostal Labem do Severního moře, a druhou částí Dunajem do Černého moře a oběma moři se dostal do Atlantického oceánu.

2. Psychodelický guru Timohty Leary nechat část svého popela vynést do vesmíru, kde dnes obíhá kolem Země.

3. Hrob L. N. Tolstého je v Krásné Poljaně, je to prosté místo mezi stromy.

4. Když se ptali Arthura Schopenhauera, kde by chtěl být pohřben, odpověděl: „To je jedno, oni si mě najdou.“

5. Michael Jackson je pochován na neznámém místě. Jeho pozůstalí nechtěli, aby se jeho hrob stal poutním místem.

Otázky

1. Která z uvedených ukázek je vaší představě nejbližší?

2. Kde byste chtěli být v ideálním případě pochováni/rozprášeni, a jak si myslíte, že to ve skutečnosti dopadne?

3. Která místa byste si vybrali v případě, kdybyste měli být po smrti „rozporcováni“ jako Osiris a části vašich těl pohřbeny na různých místech?

Výběr může být i negativní, kdekoli, jen ne v …

Americký komik W. C. Fields (1880-1946) chtěl mít na náhrobním kameni nápis „Raději tady než ve Filadelfii“ (jeho rodiště).

Otázka

Máte také nějakou negativní volbu?

Mnohem více najdete v tištěné podobě magazínu Funeral Quartal!

Z psychologického pojednání Petra Bakaláře vybral a upravil – pvd

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz