B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Vyznání životu. Rozhovor s Radovanem Lukavským v rubrice Memorial

Radovan Lukavský

 

Byl jste sám někdy blízko smrti?

Co já vím? Člověk spadne v prudkém kopci z kola a hlavou se zarazí o patník, takže upadne do bezvědomí, ale tím se stalo, že nespadl z několikametrového srázu pod silnicí, čili má štěstí, dobře to dopadlo! Taky jsem jednou spadl z koně, když uklouzl na zledovatělé trávě, shodil mě a málem dopadl na mne. Pak se mi před očima hemžila jeho zadní kopyta, jak se zvedal - a já zůstal jednou nohou viset ve třmenu. Na poslední chvíli se mi ji podařilo vysmeknout a kůň utekl. A pak teprve ke mně přispěchali lidé z filmového štábu: co mi je? Byl jsem bohudík v pořádku. A taky jsem jednou nespadl z koně, když se se mnou nezadržitelně rozběhl v protisměru na dvoumetrovou prkennou překážku a skočil. Bohudík přeskočil, jinak jsme byli oba na maděru, kdyby brknul o prkno. A já se tenkrát poprvé a jedinkrát v životě vznesl na koni k nebesům a nad překážkou jsem si připadal jak Horymír na Šemíku, ale hlavně jsem se, díky Bohu, udržel v sedle. Na smrt vyděšený byl při tomhle filmování za mne odpovědný trenér. Taky jsem jednou po velkém rozčilení a s velkou starostí spěchal ve voze do nemocnice za synem, na křižovatce jsem přehlédl značku, nedal přednost v jízdě a vletěl přímo pod náklaďák. Když jsem pak vystupoval z vozu převráceného na bok skrz dvířka, která jsem si otevřel nad hlavou, připadal jsem si jako astronaut po přistání s modulem. V hloučku lidí kolem byla i lékařka a hned se mě ptala, jestli se mi nic nestalo. Karosérie šla do šrotu, ale mně nebylo nic. A vynořují se mi v paměti i další případy - třeba z dětství, kdy jsem při honičce na bruslích na zamrzlém rybníku vletěl na tenký led. Někteří z diváků pak spěchali říct mým rodičům: "Víte, že se ten váš kluk mohl utopit?" A snad ještě aspoň ten poslední případ z letošních prázdnin, když nám tři metry po výjezdu ze stodoly začalo hořet auto, a jak stálo proti nám, začalo najednou samo startovat, svítit a houkat - dokud syn nevypáčil rýčem kabel od baterie. Naštěstí jsme pouhou vodou oheň uhasili dřív, než by vybuchla nádrž plná benzínu - to by nás to bylo vzalo i s dřevěnou chalupou. Takže vlastně: štěstí! Bohudíky!
Byl jsem tedy v některém z těch případů "blízek smrti"? Nevím. Ale pravda je - a ne že bych ze sebe chtěl dělat hrdinu - že jsem ani v jedné té situaci na smrt ani nepomyslel. To až pak si člověk uvědomí, co se mohlo stát, ale - má to za sebou. Ostatně - jak "blízek smrti" je člověk v mém věku? I na to musím myslet. Pro jistotu jsme si s mou ženou koupili na Olšanech starou hrobku, aby naši mladí, kdyby se něco stalo, neměli náhle zbytečnou starost.

Čí odchod vás hodně zasáhl?

Byla to především matčina smrt, už tím, jak dlouho a těžce maminka umírala. Tatínek ji přežil skoro o třicet let - umíral ve dvaadevadesáti - a jen proto, že pro obtíže se zrakem už nemohl dělat a nechtěl být na obtíž, a tak to prostě vzdal. A jinak? Těch lidí bylo mnoho. Třeba Jiří Plachý, velký herec, který je dodnes mým velkým učitelem. Jednou jsme šli ze zkoušky a on mi z ničeho nic řekl: "Nešel byste se mnou na chvíli tady ke Štruplům na skleničku červeného?" To pozvání bylo mimořádné, až se mi zatajil dech. Strašně rád bych je byl přijal, ale měl jsem neodkladnou práci. Omluvil jsem se a on velkoryse přikývl: "Tak až někdy jindy." Takové jindy už nikdy nebylo. Druhý den můj profesor a v té době už i kolega tragicky zahynul pádem z okna.

Podaří-li se domluva s Karmelitánským nakladatelstvím, bude celý rozhovor s Radovanem Lukavským, uskutečněný již v roce 1994, publikován v tištěné verzi FUNERAL QUARTAL č. 2/2010 v rubrice Memorial.

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz