B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Výstava z cyklu Pohled do archivu nese název Sladkost smrti

Ukázka z výstavy Sladkost smrti. Zdroj: artmap.cz

Již třetí výstavu z cyklu Pohled do archivu, tentokrát s názvem Sladkost smrti, uvádějí od 22. března do 16. června Archiv výtvarného umění a Centrum současného umění DOX.

Expozice představuje fotografie sochaře Radoslava Kratiny, který zachycoval v polovině 80. let pomíjivou krásu hrobů na pražských Olšanských hřbitovech, a snímky Miroslava Urbana pořizované od 70. let na stovkách hřbitovů u nás i ve světě. Sbírku hřbitovní estetiky doplňují tři krátké Urbanovy filmy odkazující k smrti, minulosti, devastaci a zániku. Součástí výstavy jsou také fotografie z pohřbů z rodinného alba Lucie Kalátové, které ukazují, jak vypadaly pohřby na malém městě (Hostomice 1943, 1945).

Dokument Poslední místa člověka, natočený autory výstavy ve strašnickém krematoriu, přibližuje dnešní technologii smrti. Fotografie Jana Lesáka z cyklu Spalovač, pořízené v krematoriu v Pardubicích, citují český kultovní film Juraje Herze Spalovač mrtvol, natočený v roce 1968 na obou zmíněných místech.

Občanské sdružení Archiv výtvarného umění shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje dokumenty a informace o výtvarném umění. Od ledna 2010 sídlí jako veřejná odborná knihovna v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích. Na adrese www.artarchiv.cz/abart provozuje vlastní databázový systém abART.

V Archivu je uloženo a v abARTu zpracováno přes 400 úmrtních oznámení výtvarných umělců. Parte mohou být cenným zdrojem informací. V databázi národních autorit Národní knihovny České republiky je například uvedeno, že sochařka Věra Janoušková zemřela 12. 8. 2010. Vystavené parte ale udává datum 10. 8. 2010.

Bližší podrobnosti připravujeme pro druhé číslo tištěné verze magazínu Funeral Quartal, které vyjde 24. června.

S využitím podkladů Archivu výtvarného umění a Centra současného umění DOX – pvd

Jedna z fotografií, které jsou k vidění na výstavě Sladkost smrti. Zdroj: stavnet.cz
Centrum současného umění DOX. Zdroj:designmagazin.cz

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz