B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

V libyjském Tobruku je pohřbeno čtrnáct československých vojáků

Unikátní reportáž z libyjského města Tobruku, kde v časech druhé světové války položilo své životy v bojích proti německým fašistům čtrnáct československých vojáků, přinesl server aktualne.cz. Její autor Martin Novák čtenářům mimo jiné nabízí pohled na tamější válečný hřbitov, kam se dostalo jen velmi málo Čechů. Proto jsme se z jeho obsáhlého textu zaměřili na pasáž týkající se hrobů příslušníků 11. československého pěšího praporu (východního), kteří v Tobruku padli a byli tam pochováni.

„Klika na starém, ale udržovaném válečném hřbitově povoluje. Mezi stovkami bílých náhrobků trvá několik minut, než člověk narazí na první se lvem a křížem. Znakem někdejšího Československa,“ píše Martin Novák.

„František Adámek. Svobodník, Czech Army, stojí na náhrobku. Kolem jsou pak hroby několika dalších Čechů a Slováků, kteří padli při obraně Tobruku během německého a italského obléhání města v roce 1941. Například Jaroslav Roznětínský, Rudolf Cífka, Leo Guttfreund. Data úmrtí jsou všechna z konce roku 1941. V Tobruku zahynulo dohromady čtrnáct Čechoslováků.

Mnoho Čechů a Slováků se na hroby svých krajanů v Tobruku od té doby nedostalo. Za Kaddáfího bylo dlouho nemožné jezdit do severoafrické země jako turista, a tak mohli na vlastní oči spatřit bojiště legendární bitvy jen geologové či lékaři, kteří kdysi v Libyi pracovali.

Až v devadesátých letech režim turistiku povolil, ovšem pouze omezeně a ve formě organizovaných zájezdů. Tobruk přitom leží na odlehlém severovýchodě země, odkud je to do jiných míst Libye velmi daleko.
Možnost navštívit místa, kde příslušníci 11. československého pěšího praporu (východního) od srpna 1941 válčili za svobodu tak daleko od domova a v tak odlišném prostředí pouště a sucha, se otevírá ve větší míře až teď. Tedy po Kaddáfího pádu a další válce, která se v Libyi odehrává sedmdesát let poté, co zde Češi a Slováci v řadách spojeneckých sil čelili ofenzívě německých a italských vojsk."

O tom, že v Tobruku kdysi bojovali českoslovenští vojáci, se tu dnes příliš neví.

„Ostatně - povědomí o událostech z počátku čtyřicátých let je tady vůbec velmi mlhavé. Pro Libyjce to nebyla jejich válka. Nežádali tehdy ani Brity, ani Němce, ani nikoho jiného, aby tady válčili. Na bývalých bojištích kolem Tobruku není ani dnes bezpečno. Na mnoha místech zůstala nevybuchlá munice. Stejně tak kilometry ostnatého drátu z té doby,“ dodává Novák.

S využitím informací serveru aktualne.cz - pvd
QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz