B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Údajní hřbitovní vandalové odsouzeni - za křivé obvinění policistů

 Poničený náhrobek na hřbitově v Opavě-Kateřinkách. Zdroj: internet

Trojice obžalovaných – Petr G. (20), Jakub Š. (18) a Jiří P. (20) – byla definitivně potrestána. Nikoli ovšem za vandalismus na hřbitově v opavské městské části Kateřinky, z jehož spáchání jsou podezřelí, nýbrž za křivé obvinění policistů.

Oč v kauze šlo?

Jak uvádějí severomoravská regionální média, někdo v březnu 2010 poničil hřbitov v Opavě-Kateřinkách, zdevastoval tam několik náhrobků a způsobil celkovou škodu za 350 tisíc Kč.

Policisté z tohoto skutku obvinili právě tři jmenované mladíky, kteří se později k činu doznali. Jenže posléze údajní pachatelé nařkli muže zákona z toho, že je k přiznání psychickým nátlakem přinutili.

„Přijeli si pro mě. Už v autě mě začali vyslýchat. Řekli, že jsem rozbil hřbitov, že to stejně vědí. A že když se nepřiznám, půjdu na celu. Abych si to prý všechno pořádně rozmyslel,“ prohlásil před soudem Petr G.

„Přiznal jsem se pod neskutečným nátlakem,“ řekl Jakub Š.

Případ tedy následně řešila Inspekce Policie České republiky, neboť vzniklo podezření, že se opavští policisté mohli dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Nic takového ale pracovníci inspekce nezjistili. A tak následně začalo stíhání mladíků za křivé obvinění. A to nyní skončilo pravomocným rozsudkem.

Okresní soud v Ostravě uznal trojici obžalovaných loni v červnu vinnými z křivého obvinění. Petr G. byl potrestán deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky, Jakub Š. a Jiří P. dostali osm měsíců kriminálu ze zkušební dobou na rok a půl. Soud vyšší instance nyní tento rozsudek potvrdil.

Mladíci v tomto směru dopadli relativně dobře – za křivé obvinění úředních osob jim totiž hrozily až tři „zamřížované roky“.

Pokud však jde o kauzu poničeného opavského hřbitova, ta ještě neskončila. Okresní soud v Opavě jmenované muže původně osvobodil s tím, že policie neodvedla při vyšetřování precizní práci. Odvolací krajský soud ale tento názor nesdílel, rozsudek zrušil a věc vrátil do Opavy. Tamní okresní soud se tak případem musí zabývat znovu.

pvdHřbitovní vandalismus je celospolečenským problémem. Zdroj: internet

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz