B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Rila: Čtyřicet dní vzpomínek na ty, kteří odešli z pozemského světa

Bulharská tradice – čtyřicetidenní vzpomínání na zemřelé. Zdroj: internet

Navštivte bulharské město Rila a odvezete si odtud nezapomenutelné vzpomínky. Už pohled na okolní vrcholy Rilského pohoří vás nejspíš uchvátí, stejně jako na vás nesporně zapůsobí prohlídka kláštera ležícího jen nedaleko odtud.

Je to největší klášter pravoslavné církve v Bulharsku a byl založen v 10. století svatým Ivanem Rilským, který ve zdejších horách žil jako poustevník.

Klášter hrál důležitou roli v duchovním a společenském životě středověkého Bulharska. Ve 14. století byl zničen lavinou a nově postaven na soutoku řek Drušljavica a Rilská reka. V roce 1343 byl přestavěn na pevnost s kostelem svaté Marie. Na počátku 19. století byl zničen rozsáhlým požárem. Znovu byl klášter vybudován v letech 1834 až 1862. Jde o charakteristický příklad takzvané bulharské renesance a patří k nejvýznamnějším památkám celého Bulharska. V roce 1983 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ale to vše pravděpodobně „přebije“ pro Středoevropana až neuvěřitelné množství fotografií, které uvidíte v samotném městě.

Jde o portréty, lidské tváře, nalepené skoro všude tam, kam jen vaše oko dohlédne. Na dveřích domů. Na plotech, na sloupech. Na různých vývěsních skříňkách ve městě – a také na hřbitově.

Proč tomu tak je, to nejlépe vysvětluje článek na internetovém serveru lideazeme.cz. Píše se v něm:

„Když se lépe podíváte, zjistíte, že fotografie doprovázejí krátké texty. Místní lidé totiž věří, že duše zemřelých lidí zůstávají na zemi ještě čtyřicet dní, aby mohly získat úplné odpuštění svých pozemských hříchů a tak se připravit na cestu na věčnost. Právě proto čtyřicátý den po smrti příbuzného rodina uspořádá setkání pro ostatní příbuzné, přátele a známé, aby doprovodili duši zemřelého. Na oslavě se podávají speciální pokrmy, které se pak na uctění poslední památky rozdávají všem sousedům nebo lidem, kteří zesnulého znali. Text pod fotografií píše nejbližší rodina, aby jím vyjádřila lásku a úctu k dané osobě.“

Jak zmíněný server dodává, později začaly rodiny vystavovat fotografie s texty i na první, druhé a třetí výročí úmrtí svých blízkých. Vyjadřují tak vůli nikdy nezapomenout na drahého zesnulého. A dalším důvodem je dát příležitost sousedům, přátelům a známým, aby spolu s pozůstalými mohli také zavzpomínat na toho, kdo se už vydal na věčnost.

„Když už znáte tento příběh, nepřekvapí vás ohromné množství smutečních oznámení, která vidíte na každém kroku. Začnete vnímat jejich skrytý význam – touhu lidí zůstat ve spojení s příbuznými, přáteli a drahými osobami, jako bychom mohli překlenout propast, kterou si všichni bolestně uvědomujeme, a zvítězit nad dočasností lidské existence,“ uzavírá zmíněný portál svůj zajímavý článek.

S využitím informací serveru lideazeme.cz – pvdRilské pohoří má svůj půvab a kouzlo. Zdroj: internet
Rilský klášter patří k nejvýznamnějším historickým památkám Bulharska. Zdroj: internet

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz