B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Přibývá lidí, kteří nechávají pohřby zesnulých blízkých na státu

Společné pohřebiště, kde končí ostatky těch, o něž pozůstalí neprojeví zájem. Zdroj: ahaonline.cz

Stále více Čechů, Moravanů a Slezanů nechává pohřeb zesnulých na státu. Podle nejnovějších údajů ministerstva pro místní rozvoj se před pěti lety nikdo nepostaral o 140 mrtvých. Loni už to ale bylo pětkrát tolik. Zákon totiž žádnou takovou povinnost neukládá.

Jak informuje server ct24.cz, v ČR přibývá pohřbů bez obřadu. Nejčastěji lidé volí levnější kremaci. Česko tak drží evropské prvenství v pohřbívání žehem.

V roce 2007 zaplatilo ministerstvo za sociální pohřby statisíce. V roce 2010 se už ovšem celková suma vyšplhala na 4,5 milionu Kč. Lze čekat, že v letošním roce bude opět znatelně vyšší.

Zlom nastal v roce 2008, kdy stát zrušil pětitisícový příspěvek na pohřebné. Nezájem ještě vzrostl s ekonomickou krizí. Ta se projevila i v tom, že na některých hřbitovech je až 40 procent nezaplacených hrobů.

Péči o nebožtíka je záležitostí etiky a morálky pozůstalých. Neexistuje totiž zákon, který by jim ji jakkoli přikazoval.

Když se o ostatky zesnulého do 98 hodin po jeho úmrtí nikdo nepřihlásí, pohřeb zůstane na obci, přičemž kremaci zaplatí stát.

Popel je pak po dobu jednoho roku uschován v takzvaném archivu. Pokud si urnu v této době nikdo z pozůstalých nevyzvedne, jsou ostatky definitivně uloženy ve společném hrobě.

S využitím informací serveru cz24.cz – pvdPokud jde o pohřbívání žehem, patří ČR evropský primát. Zdroj: profimedia.cz

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz