B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Pardubické krematorium je od 1. července oficiálně národní kulturní památkou

Krematorium Pardubice

 

Začátkem letošního roku zařadila vláda ČR mezi osmatřicet národních kulturních památek také pardubické krematorium. Oficiálně nabylo rozhodnutí kabinetu platnosti 1. července. Ovšem už 15. června se v budově projektované architektem Pavlem Janákem sešli pozvaní hosté, aby si slavnostně připomněli, že krematorium se stalo čtvrtou národní kulturní památkou v Pardubickém kraji. Mezi zhruba stovkou přítomných nechyběla řada osobností z oboru pohřebnictví, ať už to byl například předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Pavel Cajzl, tajemnice Sdružení paní Hanka Svěchotová, dr. Kotrlý z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, tajemník Společnosti přátel žehu Mgr. Stanislav Motyčka, PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph. D. a řada dalších.

V minulém čísle našeho magazínu jsme slavnou rondokubistickou stavbu podrobně představili, a tak teď aspoň stručně připomeňme, co na slavnostním setkání hostů - zejména z oboru pohřebnictví - zmíněného 15. června v Pardubicích zaznělo.

„Neobvyklá architektura pardubického krematoria po jeho dokončení v roce 1923 firmou Karla Kohouta a Jaroslava Krupaře podle návrhu architekta Pavla Janáka vzbudila mnoho emocí. Dnes je známá po celé republice,“ řekl Josef Kubát, předseda představenstva společnosti Služeb města Pardubic, a. s., v jejíž majetku je krematorium od roku 1998.

„Služby města Pardubic začaly se systematickou a zároveň nutnou obnovou. Byla provedena generální rekonstrukce budovy a instalována nová technologie žehu. Vznikla malá obřadní síň a důstojné prostředí pro smuteční hosty. Rekonstrukce byla zakončena v roce 2009 celkovým nákladem dvaceti milionů korun, a to generální obnovou fasády,“ podotkl Josef Kubát.

Jak už jsme v našem magazínu zdůraznili, pardubické krematorium se dostalo do povědomí české veřejnosti do značné míry díky filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze, který se tu před dvaačtyřiceti lety zčásti natáčel. A právě promítání tohoto černobílého snímku, jenž svým jedinečným objektivem posunul mezi špičková díla české kinematografie kameraman Stanislav Milota, se stalo jedním z nejzajímavějších bodů slavnostního programu.

Nejprve se ve velké obřadní síni k plátnu usadili pozvaní hosté, z nichž někteří netajili, že tento kdysi trezorový film viděli vůbec poprvé.

„O projekci Spalovače mrtvol je značný zájem,“ těšilo ředitelku společnosti Služby města Pardubic Leu Tomkovou.
Zájem byl dokonce takový, že vedoucí divize Pohřební služby a krematorium Pavel Ježek musel žádat přicházející zájemce, aby nevstupovali do velké obřadní síně a nechali pozvané účastníky prvního promítání film v klidu dokoukat.

A pak už následoval Den otevřených dveří krematoria pro pardubickou veřejnost. Na řadu přišlo publikum z řad veřejnosti.

Projekce Spalovače mrtvol samozřejmě nebyla jedinou nabídkou, kterou se krematorium prezentovalo.

„Návštěvníci si mohli prohlédnout jak historickou i novou malou obřadní síň, tak také technické zázemí krematoria, kam se veřejnost běžně nedostane,“ zdůraznil Pavel Ježek.

Text a foto: (pvd), (vhl)

Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010
Pardubické krematorium - den otevřených dveří 15.6.2010

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz