B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Nejsou místa, kde by nebyl potřeba úklid

Zuzana Šaffková

 

Zuzana Šaffková působí opravdu neohroženým dojmem. Proto mě při společné procházce pražským krčským hřbitovem ani trochu nepřekvapilo, když mi na otázku, jestli se alespoň trošku nebojí, odpověděla, že vůbec.

 

Se všemi se nezná

A z jakého důvodu taková otázka? Protože kromě toho, že právě u brány zmíněného hřbitova prodává květiny a další příslušenství,vlastní paní Šaffková rovněž firmu specializovanou na údržbu a úklid hrobů. Znamená to tedy, že mezi náhrobky a urnami stráví většinu svého pracovního času. „Nestaráme se pouze o hroby na tomto hřbitově, ale působištěm naší firmy je prakticky celá Praha, lépe řečeno, všechny pražské hřbitovy,“ řekla mi hned na úvod. To abych si náhodou nemyslel, že se se všemi těmi místními nebožtíky už zná natolik, aby se jich nemusela obávat.


Kdyby alespoň třikrát do roka

Jak píšeme na jiném místě, Praha má dnes 72 hřbitovů, z nichž jich 29 spravuje Správa pražských hřbitovů. Jejich rozloha je takřka 120 hektarů. To se tedy paní Šaffková se svými lidmi nachodí. „Samozřejmě, že hlavní naší činností je prodej květin a dalšího sortimentu,“ brzdí můj obdiv paní Šaffková a dodává: „ Zájem o údržbu a úpravu hrobů je kolísavý. Většinou se stupňuje v souvislosti s různými svátky – Velikonocemi, Svátkem zemřelých, tedy Dušičkami, a pak samozřejmě před Vánocemi.“ Dozvídám se také, že skladba žadatelů o takovouto službu je různorodá. „Bývají to lidé, kteří již sami takovou údržbu nezvládnou, nebo dokonce nejsou schopni již na hřbitov dojít ze zdravotních důvodů. Potom další, kteří však to na hřbitov nestíhají z časových nebo pracovních důvodů. Pak také lidé, kteří jsou dlouhodobě nebo trvale v zahraničí a do republiky nejezdí.“ Ale i ti, které chodit postarat se na hřbitov o hrob obtěžuje. Ve vlastním svědomí nyní pátrám, do které kategorie žadatelů bych se sám zařadil. No, raději pojďme dál.


I na hrob může být člověk pyšný

O hrob se Zuzana Šaffková postará jednorázově i dlouhodobě. Mezi ty základní požadavky jejích klientů pochopitelně patří úprava a úklid hrobu. To obnáší zametení hrobu, shrabání, odplevelení a posekání, odklizení listí nebo sněhu, zálivku. Umytí hrobu je již službou o něco náročnější. A co potom jeho dokonalé vyčištění. „Většinou v takových případech není jiná možnost, než do ruky vzít kbelík s vodou a příslušným čisticím přípravkem, kartáč, zakleknout a jet,“ říká a při tom rozhrabuje rukou břečťan na jednom z nich. „To je také naše práce,“ chlubí se. A musím uznat, že hrob vypadá opravdu decentně. Rozrostlý břečťan skryl všechny nedostatky a navíc působí ve spojení s přírodním kamenem na obrubníku i náhrobku velmi přirozeně.


Je to na každém z nás

Pomalu jsme se společně procourali až opět k samému východu ze hřbitova a ptám se na hroby, které působí velmi zanedbaně. Na úpravu takových Zuzana Šaffková žádnou páku nemá. Je vždy věcí majitele hrobu (pozor – neplést s jeho uživatelem), jak se o toto pietní místo postará. Má-li řádně zaplacený poplatek za hrobové místo, není v kompetenci správce hřbitova ani nikoho jiného do úpravy hrobu jakkoliv zasahovat. Někdy je však na ten kousek země, kde odpočívají naši předci, dost žalostný pohled. Možná, že z rodiny už nikdo nežije. Možná je to ale jen důsledek lenosti nebo dokonce lakomosti.
A stačilo by tak málo. Například se podívat na www.udrzbahrobu.cz. O ostatní už se postarají oni.

Text a foto: vhl

Zuzana Šaffková Foto_Vohlídka
Zuzana Šaffková Foto_Vohlídka
Zuzana Šaffková Foto_Vohlídka

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz