B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Název Rakvice nesouvisí s rakví, ale s rakem

Znak Rakvic hovoří výmluvně – žádná rakev, ale rak! Zdroj: Obecní úřad Rakvice

Na náš nedávný článek nadepsaný „Záhrobí a posmrtný život se odrážejí i v názvech našich obcí“ reagoval starosta Rakvic na Břeclavsku Petr Vajbar. Upozornil nás, že tato jihomoravská obec se na našem webu ocitla ve společnosti názvů Hrob, Hroby, Krchov či Onen Svět omylem, neboť její název se neodvozuje od rakve, ale od raka.

Jak na náš zmíněný článek pan starosta narazil a proč na něj reagoval?

„Na web www.funeralq.cz jsem se dostal náhodně. Připravujeme k letošnímu 75. výročí tragického výletu rakvických školáků, kteří roku 1936 zahynuli ve vlnách řeky Dyje, provedení opravy náhrobků a památníku na hřbitově. Pátral jsem po datu instalace památníku – jde o dílo sochaře Axmana,“ vysvětlil Petr Vajbar.

Prý již praotec Čech…

Věc vzal pan Vajbar s humorem, o čemž svědčí jeho následující slova.

„Název obce totiž nesouvisí s rakví, ale s rakem. Rakvice leží v nadmořské výšce 168 metrů, v nejteplejší oblasti ČR. Ještě za první republiky se zde rak běžně vyskytoval. Pak jej však, stejně jako v celé Evropě, zahubil račí mor. K jiné variantě se přiklánějí historikové, kteří tvrdí, že název obce má souvislost se jménem Rak,“ upřesnil Petr Vajbar.

„A nakonec - místní lidé se domnívají, že název vznikl již v době příchodu praotce Čecha. Táhl tehdy se svou družinou přes Moravu. Byl zrovna podzim. Bylo vinobraní. Praotci zachutnal burčák a na druhý den ho šíleně bolela hlava. Ostatní si mysleli, že se blíží jeho smrt, proto nachystali i rakev. Čechův šaman si však povšiml, že místní jsou fit, a zjistil, že je to asi konzumací pražených dýňových jader. Dal je tedy ochutnat i praotci. A protože to zabralo a praotec jich nakonec snědl onu plnou rakev (postaru rakvici), navrhl název tohoto místa ´Rakvice plná dýňových jader´. Pak se mu to ale zdálo dlouhé. Zůstalo tedy jen Rakvice. Celou cestu dál a dokonce i na samém Řípu prý praotec brumlal, že měli zůstat na jihu Moravy. Inu, mléko je jen mléko. A strdí že se hodí jedině na tu medovinu,“ podal nám pan starosta hodně úsměvnou verzi.

Ve znaku rak a hrozen

V současné době mají Rakvice, ležící nedaleko od Břeclavi, 2 140 obyvatel. Obec se může pochlubit svým vybavením – základní školou, mateřskou školou a sportovní halou, zdravotním střediskem, poštou, lékárnou, nákupním střediskem, sportovním areálem s přilehlým přírodním koupalištěm. V nejbližším okolí se nachází krásná lužní příroda.

Obec ve svém znaku raka a hrozen. Tradiční Velikonoční výstava vín a podzimní Výstava kateřinských vín jsou vždy nejen přehlídkou kvalitní vinařské produkce, ale i gurmánských specialit. Opravdovým znalcům vína jsou určitě známy rakvické vinařské firmy Vinselekt Michlovský, Réva Rakvice, Víno Rakvice nebo jména rodinných vinařství, například Vajbar, Binder či Gréger.

Chystají uctění památky obětí

Jak už jsme na tomto webu informovali, Rakvice se dostaly do podvědomí široké veřejnosti tragédií školního výletu v květnu roku 1936. Na výlet na Pálavu odjelo na osmi koňských povozech 106 dětí. Při třetím převozu spřežení s vozem a dětmi na převoznickém prámu přes rozvodněnou řeku Dyji u nedalekých Nových Mlýnů utonulo 31 dětí ve věku 10 – 11 let a kočí s koňmi. Hlavní příčinou neštěstí byl současný převoz spřežení a dětí, neklidní koně, hluk dětí a prudký proud rozvodněné řeky. Tuto smutnou událost připomínají památník na místním hřbitově, pomník postavený T. G. Masarykem u Nových Mlýnů a stálá expozice v obecní galerii na náměstí.

Bližší informace o uctění památky obětí zmíněného neštěstí připravujeme pro tištěné vydání letošního druhého čísla tištěného čtvrtletníku Funeral Quartal.

-pvd-
   


Zajímavý pohled na centrum Rakvic z místního rybníku Šutrák, obklopeného krásnými písečnými plážemi a dětským hřištěm. Zdroj: Obecní úřad Rakvice

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz