B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Návrh vládní koalice: Domácí hospicovou péči mají plně hradit zdravotní pojišťovny

Do LDN přicházejí i pacienti, kteří celodenní péči v lůžkovém zařízení nepotřebují. Ilustrační foto. Zdroj: internet

Volbu, zda chtějí poslední dny svého života strávit na nemocničním lůžku, nebo doma, mezi svými nejbližšími, nabízí těžce nemocným návrh zdravotní reformy ze společné dílny současné vládní koalice. Počítá s možností, že by domácí hospicovou péči zcela hradily zdravotní pojišťovny.

To by znamenalo, že umírající by nebyli nuceni rozhodovat se podle vlastní ekonomické situace či finančních možností svých nejbližších.

Jak uvedl deník Právo, v současnosti domácí hospicovou péči umírajícím pacientům předepisuje praktický lékař. Mnohdy ji však nevypíše, neboť v příslušné lokalitě žádný poskytovatel domácích hospicových služeb nepůsobí. Odvoz pacienta do nemocnic je pro lékaře navíc často rovněž snazší, protože nemusí předepisovat léky, dohlížet na nemocného a nést za něj zodpovědnost.

Domácí hospicová péče je jedním z bodů vládního programového prohlášení. Navrhovaná změna by mohla zdravotnictví přinést značné úspory - pojišťovny by mohly platit Asociaci poskytovatelů hospicové paliativní péče (APHPP), která by pak domácí ošetřování umírajících pacientů zajišťovala.

Jarmila Neumannová z APHPP k tomu zmíněnému deníku řekla: „Po dohodě s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny jsme pojišťovně předložili dvouletý pilotní projekt. Osm našich členů, tedy poskytovatelů hospicové péče, má garantovat, že domácí péče je levnější, dostupnější a humánnější než dlouhodobá v léčebnách dlouhodobě nemocných.“

Podle Neumannové jsou v ČR také často umisťováni do LDN i pacienti, kteří celodenní péči v lůžkovém zařízení vůbec nepotřebují a mohli by trávit poslední dny a týdny skutečně doma s rodinou.

Projekt nyní posuzuje vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny. To se k němu ale podle dostupných informací zatím staví spíše odmítavě.

APHPP zatím pojišťovně předložila dvouletý pilotní projekt. Osm jejích členů, tedy poskytovatelů hospicové péče, má garantovat, že domácí péče je levnější, dostupnější a humánnější než dlouhodobá v léčebnách dlouhodobě nemocných.

S využitím informací deníku Právo - pvd


Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče je připravena zajišťovat domácí ošetřování umírajících pacientů.
Těžce nemocní pacienti by mohli volit mezi posledními dny mezi svými nejbližšími, nebo na nemocničním lůžku. Ilustrační foto. Zdroj: internet

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz