B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Napřed pohřeb, až pak zádušní mše… Proč?

Jenže… Letní horka, kdy se rtuť teploměru venku šplhala přes třicet stupňů Celsia, způsobila, že toto zařízení svým výkonem prostě nestačilo. Tělo zesnulé ženy se začalo rozkládat a značně zapáchat.

V den pohřbu tak rodina zaznamenala hodně frustrující ranní telefonát. Z hřbitova bylo pozůstalým s omluvou sděleno, že bude nutné tělo uložené v rakvi ze všeho nejdřív pohřbít do hrobu a teprve pak může kněz odsloužit zádušní mši. Možnost naposledy se na maminku, babičku a tchyni podívat už nepadala v úvahu – byl by to prý mimořádně nepříjemný zážitek.

Leč starosta obce Jozef Asverus, k nevoli pozůstalých, prohlásil, že na vině je v podstatě rodina paní Eleonory. Kdyby prý ostatky zesnulé ženy nechala odvézt do necelé čtyři kilometry vzdálených Ryban, bylo by vše v pořádku, protože tamější chladicí box je výkonnější a k rozkládání lidské tkáně by tam jistě nedošlo. „Záleží na každé rodině,“ řekl starosta Asverus doslova.

Mnohým z necelých 250 lidí žijících v Borčanech se ale takový přístup nelíbí: „Každý měsíc tu někdo zemře, každý měsíc je tu pohřeb. To se mají nebožtíci pokaždé vozit do Ryban?“

Starosta Asverus ovšem trvá na svém. Obec prý prostě nemá peníze.

Je něco podobného možné také v ČR? Stal se někdy obdobný případ i u nás?

O názor na popsaný skandální případ ze Slovenska požádala redakce čtvrtletníku Funeral Quartal předsedu Sdružení pohřebnictví v ČR Pavla Cajzla.

S jeho stanoviskem se čtenáři seznámí v tištěné verzi čtvrtletníku číslo 3/2011, které redakce právě připravuje.

- pvd

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

Doporučujeme

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz