B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Lidovku nebo raději Až mě andělé…?

ilustrační foto

 

Od prvopočátku lidské kultury se lze setkávat se zpracováváním hudebních motivů a skladeb, spojených s posledními chvílemi života člověka, se smrtí, s umíráním. S dobou zůstává téma stejné – protože smrt je věčná, zpracování se však pochopitelně mění. Jistě existovala obřadní hudba již v dobách Sumerů, Babyloňanů či Egypťanů. Pouze si ji jen asi ztěží dokážeme představit, protože neexistují žádné notám podobné záznamy.

 

Mohutný rozvoj obřadní hudby nastal v raném středověku. Tehdy se jednalo především o křesťanskou  zpěvnou hudbu, kterou kolem roku 600 reformoval papež Řehoř Veliký. Po něm se také tento zpěv nazývá gregoriánský chorál. Z něho čerpala ve skladbách i všechna následující období. Vyjmenovávat, jak se konkrétně v každém z nich projevovaly smuteční až pohřební náměty, by vydalo nad rámec tohoto článku.

Zcela aktuálně i v současném období do smuteční hudby vstoupily skladby a písničky, plně odpovídající této době. Pocházejí z žánru národní písně, ale také trampské muziky, tzv. dechovkového žánru, nejnověji písní ve stylu country a samozřejmě i písniček z oblasti populární hudby (pop music).

Snahou redakce FUNERAL QURTAL bylo sestavit jakousi hitparádu skladeb a písní, jež jsou při smutečních obřadech reprodukovány. Požádali jsme proto Ochranný svaz autorský (OSA) o statistiky. Naneštěstí pro nás i pro naše čtenáře jsme se z OSA dozvěděli, že žádná taková statistika vedena v jejich evidenci není.

 

Ve Velké Británii se před se před časem objevil žebříček písní, které se tam nejčastěji hrají na pohřbech. Nejprve tedy, jak si stojí písničky ve Velké Britanii? 

Frank Sinatra, Eva Cassidyová nebo AC/DC - písně těchto interpretů jsou podle zveřejněného průzkumu na pohřbech nejoblíbenější. Jednoznačným šlágrem britských smutečních obřadních síní je písnička My Way od Franka Sinatry. Jen o něco málo častěji zní na rozloučenou hit metalových AC/DC Highway to Hell či slavná Over The Rainbow od Evy Cassidyové, která zazněla mimo jiné ve filmu Čaroděj ze země Oz. V první desítce nejoblíbenějších písní na pohřbech lze také najít Wind Beneath My Wings v podání Bette Midlerové, My Heart Will Go On od Céline Dionové či megahit Angels od Robbieho Williamse. Boduje i píseň z filmu Osobní strážce I Will Always Love You od Whitney Houstonové, Unforgettable od Nat King Colea, dokonce i Another One Bites The Dust od skupiny Queen a Hallelujah interpretovaná Leonardem Cohenem.


A že ani nám se tuto myšlenku domácí pohřební hitparády nechtělo opustit, nabízíme pouze nástin toho, co asi všichni, pohybující se v oboru pohřebnictví, vědí.
Živé muzikanty v obřadních síních vystřídala moderní technika. S dobou se navíc mění i repertoár, který se z reproduktorů nese. Pomyslné smuteční nej vede tradiční Ave Maria v jakémkoliv podání. Mezi písničkáři hrají prim Petr Spálený a Michal Tučný. Až mě andělé zavolají k sobě a Tam u nebeských bran zní ve smutečních síních často. Toto duo mistrů country music společně s Evou Ošmerovou, jejím Čekej tiše, a nepochybně Věrou Špinarovou s melodií z filmu Tenkrát na západě vytlačilo do pozadí ještě před pár lety suverénně nejoblíbenější lidovky. Přestože to ukazuje, že Češi jsou ve výběru písní ke smutečnímu obřadu stále ještě dost konzervativní, objevují se i přání, která organizátory pohřbu překvapí.
Budeme rádi, když podobně jako jsme nastínili na sousedních stranách diskusi k oboru smutečního řečnictví, napíšete nám své názory i na výběr, produkci, ale i placení smuteční hudby.

-red-

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz