B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Indové své mrtvé spalují a popel sypou do říční vody

Místo v Novém Dillí, které slouží hinduistům k pohřbívání popela do vod řeky Jamuny. Foto: Funeral Quartal

Tradice pohřbívání zemřelých žehem je v hinduistickém prostředí zcela běžná a trvá už tisíce let. V Indii navíc představuje, vzhledem k tamnímu podnebí a hrozbám šíření různých infekčních nemocí, i celkem logické opatření. Z dostupných pramenů se lze dozvědět, že jen v Novém Dillí bývá ročně spáleno 50 000 ostatků zesnulých.

Na přípravu pohřební hranice se používá 300 - 400 kilogramů dřeva. Jeho druh závisí na finančních prostředcích rodiny. Bohatý člověk má hranici ze santálového, chudý z obyčejného dřeva. Do hranice se přidává zhruba pět kilogramů hořlavého materiálu. Hranice bývá zpravidla umístěna na břeh řeky nebo rybníka. Po obvyklých očisťujících obřadech, jako jsou například barvení nehtů, holení apod., se tělo umyje studenou vodou, na čelo se udělá posvátné znamení a syn na tělo zesnulého nasype rýži a betel. Poté se mrtvé tělo zahalí do nové plachty nebo oděvu a hranice se zapálí.

V Novém Dillí jsou místa určená ke spalování mrtvých přímo vyznačena v mapách a městských pláncích pod anglickým spojením cremation ground (kremační pozemek). Nacházejí se vesměs na březích řeky Jamuny, která se u města Iláhábád vlévá do Gangy.

Místo, kde pak obyvatelé Nového Dillí popel ze svých zemřelých rodinných příslušníků svěřují vodám Jamuny, leží v sousedství zábavního parku, hned za mostem přes zmíněnou řeku. Její proud pak popel odnese do posvátné řeky hinduistů.

Očité svědectví spolupracovníka redakce magazínu Funeral Quartal, jak probíhá poslední rozloučení s indickým nebožtíkem, najdete spolu s fotografiemi v letošním druhém čísle tištěné verze, která vyjde 24. června.

S využitím internetových zdrojů – pvd

Kamenné stupně nad Jamunou připomínají vzdáleně pohřební hinduistické gháty na březích posvátné řeky Gangy ve městě Váránasí. Zdroj: Funeral Quartal

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz