B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Hrobař, který bourá sály

Foto - archiv skupiny PREMIER

 

Jen málokomu pravděpodobně neproběhla za dobu své existence sluchem písnička, začínající recitativem a pokračující téměř provokativním sloganem „V mládí jsem se učil hrobařem…“.

Podobně jako text nahrává zapamatelnosti této rockové skladby i její hudební stránka. A tak se nelze divit, že i po sedmnácti letech ji zlínská kapela PREMIER má stále ve svém repertoáru. A zeptáme li se proč, sami si odpovíme, že jednoduše proto, že je dobrá. A lidé ji při vystoupeních kapely stále chtějí. Jak to s písničkou Hrobař bylo a je, nám odpověděl zpěvák a kytarista skupiny PREMIER Jarda Bobowski.

V které roce vznikla pravděpodobně mediálně nejúspěšnější skladba skupiny Premiér písnička Hrobař?

J. B.: Původní podoba Hrobaře /ala dechovka/ vznikla počátkem 70. let. Autorem byl otec našeho baskytaristy a zakladatel skupiny Premiér - Franta Hrnčiřík /náš dlouholetý manager/. No a v roce 1993 jsme ji předělali do nynější rockové podoby, jak ji všichni znají.

Tradičně se autorství této skladby připisuje celé kapele. Má to nějaký důvod?

J. B.: Písničky děláme tak nějak komplexně, tzn. že každý má svůj podíl na výsledné podobě. Tak to bylo i v případě Hrobaře.

Je vůbec v kapele ještě někdo z jejích skutečných tvůrců?

J. B.: V současné době hrajeme téměř v původní sestavě - Jarda Bobowski /zpěv, kytara/, Dan Hrnčiřík /bas.kytara/, Jarda Mikoška /kytara/ a nový vítr do plachet - Dan Wolcik /bicí/.

Existuje nějaká legenda, která by vysvětlovala vznik Hrobaře?

J. B.: Traduje se,že písnička je původně o starém a slavném zlínském hrobníkovi, kterému se říkalo Josin /čti Džozin/.

Byla v tom i nějaká vlastní zkušenost? Zkusil si někdo z vás někdy vykopat hrob? Nemyslím vlastní.

J. B.:  Je pravda,že před natáčením klipu Hrobař v roce 1994 /režie Filip Renč/ jsem v rámci inspirace asistoval na Lesním hřbitově ve Zlíně při výkopu hrobu. A musím uznat, že tehdá to byla pro mě pěkná dřina.

Myslíte, že je hrobníkům co závidět?

J. B.:  Určitě není co závidět, je to pěkná fuška, i když zase na druhou stranu ten božský klid na hřbitově…

Měnili byste svoji profesi za jejich?

J. B.:  To asi ne, ale člověk nikdy neví kam, ho osud zavane. Takže bych se toho teď už asi nebál.

Myslíte si, že je dobré mít u hrobníka protekci? A proč?

J. B.:  To je jasná věc, že je vždycky dobré mít protekci. Nikdo neví, kdy tam skončí a jedno staré moudré pořekadlo přece praví: “Jak si usteleš, tak si lehneš“. No a když už nic, tak alespoň spočinu v pohodlí.

Jakou novou pecku pro své fanoušky, včetně určitě všech hrobníků v republice, připravujete?

J. B.:  V posledních týdnech dokončujeme naše nové CD, kde bude určitě nějaká ta pecka nejenom pro hrobníky, nechte se překvapit, více se dozvíte na našem webu www.premier-.rock.cz nebo na facebooku  - premier kapela.

Máte pro hrobníky nějaký vzkaz?

J. B.:  Chlapi, ať vám to kope!!!

Ptal se: -hl-
Foto: Archiv skupiny PREMIER

Foto - archiv skupiny PREMIER
Foto - archiv skupiny PREMIER
Foto - archiv skupiny PREMIER

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz