B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Floristika: Vede chryzantéma před růží a lilií

Věnce a kytice se po obřadu likvidují

Květiny z dovozu ovládly český trh

Pokud jde o věnce a květiny, situace v ČR se podle jeho mínění i podle poznatků Ivety Kafkové změnila zhruba v polovině 90. let minulého století. A to tím, že se na zdejším trhu začaly objevovat květiny z dovozu.
Dříve se využívaly především sezónní květiny, například jiřiny. Přes zimu pak květiny umělé.
A dnes? Změna politických i ekonomických podmínek s sebou přinesla i změnu nabídky květin. Dnes není problém koupit u nás kytku z Afriky, Ekvádoru, Izraele, Brazílie.

Dovoz z ciziny k nám funguje hlavně přes Nizozemsko. Proč, to ví Iveta Kafková: „Nizozemci prostě chytili za pačesy šanci na trhu. Mají relativně stálé podnebí, všude dostatek vody, funguje tam květinová burza a přes Nizozemsko se pak květiny dostávají do celé Evropy. I k nám.“
A shodně s Dušanem Andělem dodala: „U nás se pěstováním květin za účelem prodeje zabývá skutečně jen velmi málo lidí. Ještě tak nějaká malá zahradnictví. Například pole tulipánů pěstovaných, jak se říká, ´na kšeft´, to u nás neuvidíte. Ti, kteří to po listopadu 1989 zkoušeli, ztroskotali. Na vodě, elektrice, energii, na přitápění ve sklenících…“
A tak není divu, že květiny z dovozu jsou zhusta levnější než ty u nás pěstované a objevují se stále častěji i v pohřebních věncích a kyticích.
Jak nám vysvětlil Dušan Anděl a pak i Iveta Kafková, velmi oblíbené jsou zejména karafiáty a chryzantémy. Výjimkou nejsou orchideje, které kdysi bývaly opravdu luxusem.
Stále populárnější jsou také lilie, růže, gerbery, dendrobie, anthurie… Častým přáním je věnec z gladiol, krásná je také eustoma…
„Naši stálí zákazníci, pokud se chystají někomu na pohřeb, se na nás obracejí s přáním, abychom jim připravili vazbu na rakev, nebo na položení vedle katafalku, přičemž nejčastěji převažují květiny bílé barvy. Ale není to už pravidlo,“ řekla Iveta Kafková.
Naopak se prý ustupuje od kaly – aspoň pokud jde o pohřby. Kala se naopak těší popularitě zejména u současných nevěst a stává se převážně květinou svatební.
A umělé květiny? Jsou dnes kvalitnější a působí více esteticky než ty papírové, dobře známé z minulých časů. Hlavním producentem umělých květin je dnes Čína.
Rozdíl mezi českými zeměmi a Moravou, pokud jde přísun květin, není žádný. Liší se jen způsob vazby.

Celý článek naleznete v tištěném vydání FUNERAL QUARTAL č. 2/2010.

Alex Pravda
Foto: -red-

Použité věnce a kytice končí na skládce

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz