B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Čeští vědci napravovali v Egyptě škody na starověkých pohřebištích

Neferirkarevova pyramida v Abúsíru, kterou objevili čeští egyptologové. Zdroj: rozhlas.cz

Starověké památky, poničené během občanských nepokojů v Egyptě, pomáhali aktivně zachraňovat čeští vědci. Na místě zjistili, že domorodci v době protestů proti režimu svrženého prezidenta Husního Mubaraka podnikli nelegální vykopávky a navíc se vlámali do skladů egyptologické expedice. Škody vznikly především proto, že lokality archeologických vykopávek a nalezišť nebyly pod dohledem egyptské policie.

Podle serveru rozhlas.cz o tom informoval člen expedice Miroslav Bárta. Jak řekl, šlo o provizorní misi, v rámci které vědci mapovali rozsah způsobených škod.

„Hodláme naplánovat další expedici, a to na podzim tohoto roku. Je třeba říci, že značná část škod je napravitelná,“ uvedl Bárta.

Škody podle něj vyplývají také z nízkých znalostí tamních vesničanů. „Například na našem nalezišti došlo k nelegálním vykopávkám. Zaznamenali jsme také pokus o zábor půdy pro pohřebiště, dále pak i proniknutí do našich skladů. Nicméně šlo spíše o škody než o krádeže,“ upřesnil Bárta.

Situace by se podle něj neměla opakovat.

„Vše nyní hlídá policie, navíc jsme byli na místě jako jedna z prvních expedic. Teď musíme dokončit výzkum památek, které byly nechtěně odhalené, což naruší původní časový harmonogram prací. Nebude to ale nic dramatického,“ řekl Bárta.

S využitím informací Českého rozhlasu – pvd
"Značná část škod je napravitelná,“ říká člen expedice Miroslav Bárta. Zdroj: rozhlas.cz

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz