B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Česká premiéra: hroby v Petrovicích najdete pomocí internetu

Petrovický hřbitov je umístěn v sousedství kostela svatých Petra a Pavla. Zdroj: internet

Petrovice na Drahanské vrchovině jsou první obcí v ČR, která zavedla zajímavou novinku. Každý hrob na místním hřbitově lze najít během okamžiku prostřednictvím internetu. Odpadá tak složité zdlouhavé procházení areálu pohřebiště s otázkou – kdeže to vlastně ten náš strýc či prateta leží?

Petrovická radnice „zdigitalizovala“ místní hřbitov, protože co chvíli se na ni obraceli různí tazatelé pátrající po konkrétním hrobě.

„Lidé, kteří žijí v zahraničí, nebo na druhém konci Česka, se přijedou podívat na hrob i za několik let. Mnohdy si pak už nevzpomenou, kde vlastně je,“ cituje server idnes.cz petrovického starostu Vladimíra Paulíka, jenž tak vysvětlil, proč obecní úřad umístil na své webové stránky informace týkající se jednotlivých hrobů na místním hřbitově, včetně jejich fotografií. Zadáním jména zemřelého lze snadno zjistit, v kterém hrobě je pohřben, ale i to, kdo přesně hrob vlastní a na jak dlouho ho má zaplacený.

Petrovice leží v nadmořské výšce 420 – 560 metrů. Část obce spadá pod správu Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Petrovice patří spádově pod obec Sloup, kde děti navštěvují základní školu.

V ČR první vlaštovka, na Slovensku běžná praxe

Po Petrovicích projevilo zájem o digitalizaci svých hrobů i město Brno. Přitom na Slovensku už je obcí se hřbitovem na internetu mnohem víc.

„Genealogické společnosti by z těchto databází na internetu měly opravdu velkou radost,“ uvedl pro server idnes.cz jeden z největších českých odborníků na hřbitovy a pohřebnictví Tomáš Kotrlý z ministerstva pro místní rozvoj. Sám se však k zavádění této služby staví poněkud zdrženlivěji: „Je to velmi nákladná záležitost, a pokud by měla dlouhodobě fungovat, bylo by potřeba databázi neustále aktualizovat. I hroby se ruší, jsou do nich ukládáni jiní zemřelí a mění se i majitelé pomníků.“

Podle Kotrlého by takto zvýšené náklady patrně měly za následek zdražení nájmu hrobů i služeb na hřbitovech.

S využitím informací serveru idnes.cz - pvdStarosta Petrovic Vladimír Paulík. Zdroj: internet

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz