B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Bezenye – hřbitov tří národů

Foto_pvd

 

Maďarská, chorvatská i německá jména a příjmení na náhrobcích najde návštěvník, který vejde do areálu pozoruhodného hřbitova v maďarské obci Bezenye. Ta leží pouhých šest kilometrů od slovenských hranic poblíž Bratislavy.
Je to zajímavý kout světa – v obci totiž žijí obyvatelé všech zmíněných národností. Německý název zní Pallersdorf, chorvatsky se vesnice jmenuje Bizonja.
Kde se tu vzali Maďaři, je jasné – ti jsou v těchto končinách doma už přes tisíc let. Ale co Němci a co Chorvaté?
Existují důkazy, že němečtí osídlenci byli na místním hřbitově pochováni už v 18. století. A jejich potomci tu žijí dosud.
Chorvatská komunita se v Bezenye usídlila poté, co Turci obsadili a vydrancovali Dalmácii – slovanští běženci našli útočiště právě tady. Mimochodem, při sčítání lidu v roce 1930 se většina obyvatel Bezenye hlásila k chorvatské národnosti a dnes tu funguje chorvatská menšinová samospráva.
Na obec si v roce 1918 dělalo zálusk Rakousko.
V roce 1946 zase tehdejší Československo.
Ale Bezenye, stejně jako Rajka, zůstaly nakonec v Maďarsku, zatímco z někdejšího Oroszváru se staly Rusovce, z Horvátjárfalu Jarovce a z Dunacsúnu pak Čunovo. Tyto tři okolní obce připadly ČSR a dnes jsou součástí Slovenské republiky.
Pokud se do Bezenye vypravíte, nemusíte umět ani maďarsky, ani německy. Se značnou částí místních obyvatel se více či méně domluvíte. Ne nadarmo naši předkové říkávali – Slovan všude bratry má!

Autor: pvd
Foto: autor

Foto_pvd
Foto_pvd

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz