B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Asi jediný nelegální hřbitov v Evropě mají v Humenném

Romská osada Podskalka v Humenném. Zdroj: internet

Nepovolený hřbitov v části východoslovenského města Humenné zvané Podskalka se chystá zlegalizovat městský magistrát. V této lokalitě žije početná romská komunita a lidé tu už léta pochovávají nebožtíky na cizích pozemcích.

„V Evropě je možná jediný hřbitov, který není legálně provozovaný. A to na Podskalce v Humenném,“ konstatovala primátorka města Jana Vaľová.

Město nyní hodlá dát věci do pořádku – magistrát už začal jednat s vlastníkem dotyčných pozemků o tom, že by si je dlouhodobě pronajal a tím zlegalizoval současný stav. Součástí smlouvy by mohlo být i vybudování kaple či obřadní síně. Na stavebních pracích by se mohli podílet místní obyvatelé.

Magistrátu se podle Vaľové podařilo vyjednat vcelku zajímavou cenu, asi 20 centů (v přepočtu Kč) za čtvereční metr.

„Zatím by šlo o pronájem. Později budeme s majiteli mluvit i o případném odprodeji,“ dodala primátorka. „Jsou tam schopní zedníci. Řekli mi, že chtějí obřadní síň, a já jsem odpověděla, že jim zajistím materiál. A to dodržím,“ zdůraznila.

Dům smutku chtějí postavit sami Romové

Server tvnoviny.sk cituje i jednoho z obyvatel Podskalky Ladislava Kudráče. Ten řekl: „Pokud by nám dodali materiál, bylo by to výborné. Máme lidi, sice ne odborníky, ale takové, kteří by to uměli postavit. Vybudovali bychom dům smutku sami. Jsme kdykoli připraveni.“

V Humenném žije něco přes 35 tisíc obyvatel. Kolik Romů pobývá ve zmíněné Podskalce ovšem není známo.

„Na městském úřadu o tom neexistuje žádný záznam. Potřebujeme vědět, kolik je tam našich občanů, stejně jako to, kteří lidé mají domy postavené načerno,“ podotkla primátorka Vaľová.

S využitím informací slovenských internetových serverů - pvd

Primátorka Humenného Jana Vaľová. Zdroj: internet

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz