B2B MAGAZÍN OBORU POHŘEBNICTVÍ

Spolupracujeme

Legendární Spalovač mrtvol a Pardubice patří k sobě

Z filmu Spalovač mrtvol

Mimořádně působivé dílo

Film vznikl podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse, který na scénáři spolupracoval s režisérem Jurajem Herzem.
Znamenitou práci odvedl kameraman Stanislav Milota. Herz počítal s tím, že film natočí barevně. Milota ovšem, vzhledem k tématu a atmosféře, přišel s nápadem využít černobílé provedení. Herz souhlasil a vzniklo mimořádně působivé dílo.
Mimochodem - pro Stanislava Milotu to byl jeho poslední hraný film. A Herzovi vystavil režim „stop“, k hrané tvorbě se směl vrátit až téměř za deset let…
Oficiální materiály Česko-Slovenské filmové databáze uvádějí, že ve Spalovači mrtvol se na plátně objevuje celkem 35 herců. Najdeme mezi nimi jména velmi známá, ale i jména dnes už pozapomenutá. I po čtyřech desetiletích, která uplynula od natočení filmu, stojí za zaznamenání, že postavu Lakmé hrála Vlasta Chramostová, manželka Stanislava Miloty. Že roli Ziny svěřil Juraj Herz Janě Stehnové, Miliho Miloši Vogničovi, Waltera Reinkeho Iljovi Prachařovi, Dvořáka Jiřímu Menzelovi. Že na plátně se divák setká i s dalšími výraznými osobnostmi české kinematografie, jakými jsou a navždy zůstanou Eduard Kohout, Jiří Lír, Jana Šulcová, Míla Myslíková, Vladimír Menšík, Nataša Gollová, Marie Rosůlková, Oldřich Vízner, Carmen Mayerová… Roli Vojtěcha Prachaře si zahrál dnes renomovaný moderátor Jan Kraus. Vrcholem je samozřejmě životní role Rudolfa Hrušínského.

Dne 17. dubna 2006 se Spalovač mrtvol vrátil do Pardubic. Přesněji řečeno - do míst, kde osmatřicet let předtím vznikal.
Návrat to byl slavný a stylový. Režisér Juraj Herz totiž v místním krematoriu osobně uvedl promítání filmu, které zakončilo pardubickou část filmového festivalu Febiofest.
„Nejprve jsme chtěli tuto zcela výjimečnou akci uspořádat jen pro tvůrce snímku a odbornou veřejnost. Když jsme ale zjistili, jaký skoro až neuvěřitelný ohlas tato myšlenka má, rozhodli jsme se vyjít vstříc obrovskému zájmu filmových příznivců," oznámil tradiční organizátor Febiofestu v Pardubicích Jan Motyčka. Proto se Spalovač mrtvol kromě slavnostního představení v pardubickém krematoriu promítal „v nadplánu“ ještě dvakrát.

Celý článek si přečtete v magazínu FUNERAL QUARTAL 1/2010

QUARTAL MEDIA informuje

ÚKLID+ČIŠTĚNÍKromě čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, jehož vydávání bylo dočasně pozastaveno, vydává Vydavatelství MAC, spol. s r.o., redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA i magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, věnovaný problematice profesionálního úklidu a internetový magazín HOBBYSTRANKY.CZ, který na
svých stránkách přináší nejrůznější praktické informace, rady a zajímavosti z oblasti zájmových činností.

Zaregistrujte se a prohlížejte

Zaregistrujte se a využívejte nový, atraktivnější způsob prohlížení elektronické verze magazínu FUNERAL QUARTAL na našem webu.

Zajímavosti - Novinky

ROVNOVÁHA - nový zpravodaj z oblasti hospicové péče

APHPP vydává od dubna 2010 zpravodaj ROVNOVÁHA, který každé 2 měsíce přináší aktuální informace z hospiců v ČR a témata týkající se rozvoje hospicové paliativní péče. Zpravodaj vychází elektronicky, je ke stažení na www.asociacehospicu.cz

Pohřeb a jeho organizace

Vyšla nová verze brožurky Pohřeb a jeho organizace. Jedná se o rozšířené a aktualizované vydání úspěšné příručky pro pozůstalé, kterou vydalo MMR v květnu 2010.

 

FUNERALQ.CZ je internetový portál magazínu FUNERAL QUARTAL, který vychází jako čtvrtletník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@funeralq.cz, www.funeralq.cz